Konzultační činnost vědecky

Konzultační činnost nelze provádět bez opory ve vědeckých studiích. Kompletní seznam relevantních prací by čítal stovky položek, zde naleznete alespoň některé z těch, které vyšly v renomovaných odborných publikacích.

Stejně jako ve všech dalších oborech zdravotní péče, je i při poskytování odborných konzultací v lékárnách klíčové dodržovat principy medicíny založené na důkazech (Evidence-Based Medicine, EBM). Tento přístup zaručuje, že rozhodnutí, která jsou činěna v rámci farmaceutických konzultací, vycházejí z pečlivě ověřených dat a studií, což maximalizuje přínos pro pacienta a minimalizuje riziko nežádoucích účinků.

NázevAutorRokOdkazPoznámka
Role of pharmacist counseling in pharmacotherapy quality improvementSanii et al.2016https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843583/Poradenství pacientům při propuštění a pravidelných kontrolách zlepšuje dodržování medikace a spokojenost pacientů s léčbou a následně zlepšuje klinické výsledky.
Pharmacist consultations in general practice clinics: the Pharmacists in Practice Study (PIPS)ECK Tan, K Stewart, RA Elliott, J George2014https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1551741113001551Konzultace prováděné lékárníky v rámci ambulancí primární zdravotní péče byly účinné při identifikaci a řešení MRP. Konzultace byly pacienty dobře přijímány a byly spojeny se zlepšením dodržování medikace.
Konzultační činnost v lékárnách zlepší léčbu i komfort pacientůMedical Tribune2011https://www.tribune.cz/archiv/konzultacni-cinnost-v-lekarnach-zlepsi-lecbu-i-komfort-pacientu/
Drug-Related Problems of Patients in Primary Health Care Institutions: A Systematic ReviewFeng Ni et al.2021https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8418140/Ve farmaceutické praxi by měli být pacienti s rizikovými faktory nežádoucích účinků léčiv pečlivěji sledováni. Farmaceuti by mohli hrát důležitou roli při identifikaci a intervenci DRP a v budoucnu je třeba stanovit účinnější intervenční strategie.
Drug related problems in clinical practice: a cross-sectional study on their prevalence, risk factors and associated pharmaceutical interventionsGarin et al.2021https://www.nature.com/articles/s41598-020-80560-2Celková prevalence lékových problémů byla vysoká napříč lékařskými specializacemi (45,1 %) v populaci, která se vyznačuje pokročilým věkem, polyfarmakologií a multimorbiditou.
Interventions for Smoking Cessation and Treatments for Nicotine DependenceUSPHS Office2020https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555596/Důkazy jsou dostatečné pro závěr, že behaviorální poradenství a léky na odvykání kouření jsou nezávisle na sobě účinné při odvykání kouření a ještě účinnější, pokud se používají v kombinaci.
Severe and fatal medication errors in hospitals: findings from the Norwegian Incident Reporting SystemA. Mulac et al.2021https://ejhp.bmj.com/content/28/e1/e56Při podávání léků docházelo k chybám nejčastěji. Nejčastějším typem chyby bylo dávkování. Značný počet závažných a smrtelných chyb, které způsobily poškození a úmrtí pacientů, jimž se dalo předejít, zdůrazňuje naléhavou potřebu strategií prevence chyb.
Mapping of drug-related problems among older adults conciliating medical and pharmaceutical approachesLaroche et al.2021https://link.springer.com/article/10.1007/s41999-021-00482-8Mezioborové farmakoterapeutické programy vykazují významný klinický dopad na prevenci nebo řešení nežádoucích účinků léků a suboptimálních reakcí. Lepší komunikace mezi zdravotníky, pacienty a jejich pečovateli by zajistila větší bezpečnost a účinnost léčby.
Drug therapy problems among hospitalized patients with cardiovascular diseaseNiriayo et al.2024https://bmccardiovascdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12872-024-03710-8V naší studii měla více než polovina pacientů problémy s farmakoterapií. Prediktivními faktory problémů s farmakoterapií byly vysoký věk a počet léků. Proto by měla být věnována větší pozornost na pacienty, kteří jsou ohroženi vznikem problémů s farmakoterapií.

Kvalitní odborná konzultace v lékárně zahrnuje nejen znalost aktuálních lékařských výzkumů, ale také jejich aplikaci na individuální potřeby pacienta. Farmaceuti jsou tak schopni doporučit nejvhodnější léčebné postupy, identifikovat možné lékové interakce a poskytovat komplexní informace, které přispívají k bezpečné a účinné léčbě.